Zájmová činnost

Zájmová činnost

VÝTVARNÝ KROUŽEK

Po dlouhé pauze zaviněné uzavřením škol, jsme opět zapojili naše ubytované žáky do vybraných aktivit. Vzhledem k blížícím se Vánocům jsme vyráběli voňavé mýdla a barvili hedvábí.

ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ 30.9.2020

Naše škola byla opět požádána o spolupráci. Každoročně se do této dobrovolnické akce zapojujeme a letos se zúčastnilo 7 žáků z prvních ročníků.

Keramický kroužek

Každé úterý od 15.30 hodin mají žáci možnost navštívit KERAMICKÝ KROUŽEK a vyrobit si cokoliv dle vlastní fantazie.

Výroba cihliček pro odborný výcvik 

V rámci spolupráce odborného výcviku a domova mládeže vyráběli žáci oboru ZEDNÍK cihličky v keramické dílně DM. 

Mikulášská besídka v Mateřské školce Šrámkova 14 

Ve čtvrtek 5. prosince 2019 vyvrcholily přípravy na akci již tradičně pořádanou pátým rokem. Celý listopad se vymýšlel program, šily se kostýmy, tvořila andělská křídla a to vše pod vedením vychovatelky Radmily Ševčíkové.

Žáci Hana Koudelová, Svatava Habrdlová, Justýna Solárová, Zuzana Filipi, Petr Štěpánek a Vojtěch Tichý měli vánoční program v jednotlivých třídách a mezitím se zbytek účastníků akce měnil na Mikuláše, anděly a čerty. Mikuláš – David Jánošík, andělé Jakub Králík a Antonín Čertek, čerti Dominik Černý, Zdeněk David a Jakub Minařík.

O půl desáté začalo v jednotlivých třídách čertovské zvonění. Nejprve děti přivítaly Mikuláše, čerty a anděly, do komunikace s čerty se jim vůbec nechtělo, tak se vehementně oháněly peříčky, aby je čerti neodnesli. Pak Mikuláš četl jednotlivé zlobivce, kteří se museli vykoupit říkankou nebo písničkou, na přímluvu paní učitelek nakonec zůstaly všechny děti ve svých třídách a ještě jim Mikuláš nadělil balíčky.

Akce se vyvedla, naši žáci, přestože skoro všichni prvňáci, se úkolu zhostili na výbornou a příští rok se těšíme na čertovské řádění zase.

Velký dík patří ředitelce Gabriele Sehnalové za vzorně nachystané prostředí a zázemí, dík všem paní učitelkám, které nám akci pomohly dotvořit.

VÝRVARNÝ KROUŽEK

V dnech  21.11. a 25.11.  jsme v jídelně školy barvili hedvábí. Zapojili se jak ubytovaní žáci tak i zaměstnanci školy.

  K dispozici bylo:

šátek 90 x 90 cm

šátek 74 x 74 cm

kravata

šála 45 x 140 cm

pouzdro na brýle

polštářek 40 x 40 cm

Takže si každý mohl vybrat jaký dárek, pro koho a jak vyrobí...

KERAMICKÝ KROUŽEK

První výrobky z keramického kroužku.

ŠACHOVÝ TURNAJ

Ve středu 6. listopadu se naše družstvo ve složení Artur Duhanský, Oleksii Kornichuk, Michal Hartman a Dominik Dufek zúčastnilo šachového turnaje, který pořádal Domov mládeže Klášterského v Komárově. Našimi soupeři byla družstva Klášterského, Jílové a Gorkého. Po dramatických partiií jsme obsadili krásné třetí místo. Turnaj se moc vydařil a naší žáci byli s akcí velmi spokojeni!

KERAMIKCKÝ KROUŽEK

V úterý 5. listopadu 2019 se od 15.00 hodin konal první keramický kroužek. Po seznámení se s dílnou, bezpečností práce a záludnostmi hlíny se první nadšenci pustili do tvorby. Vzhledem k blížícím se vánocům se vyráběly vánoční ozdoby, svícinky a jiné výrobky z plátů, zkoušelo se i modelování do plastových forem. Nová činnost žáky bavila tak, že se končilo až po 20.00 hodině.

Soutěž ve vyřezávání dýní

Padající listí zvěstuje, že nastává podzim a pro nás je to impulz k dalšímu ročníku Soutěže ve vyřezávání dýní. Mezi soutěžícími byli už zkušení umělci a přidali se i úplní nováčci.

15 dýní na vyřezávání, 12 soutěžících…..

A pak už každý výtvor dostal číslo, aby mohli zaměstnanci i žáci zvolit tu NEJ DÝNI. Pokaždé je velmi těžké vybrat jen tu jednu.

Účastníci soutěže budou odměněni na Tradičním vánočním večírku. 

…...a letos poprvé dýně hokaido, pomeranče, citron,cukr, vanilka,vařečka, naběračka……

Vařili jsme pro zpestření Dýňovou marmeládu. 

1. místo Marie Struhárová - 43 hlasy

2. místo Šimon Charoušek – 36 hlasů

3. místo Radek Preisler a Martin Kubík po 7 hlasech

72 hodin 2019

Ubytovaní žáci se již čtvrtým rokem snaží vylepšovat prostředí jak kolem domova mládeže, tak i okolí školy.

Stává se tak tradicí, že se zapojujeme mimo jiné do celorepublikového Projektu 72 hodin. Jedná se o tři dny dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají už po sedmé.

22 dobrovolníků se rozdělilo na tři pracovní skupiny:

Intráci – Podzimní úklid okolí domova mládeže – hrabání listí a jehličí, úklid odpadků.

Šimon a jeho parta – Komu se nelení, tomu se zelení – vysazovali ovocné dřeviny z projektu Jedlá zahrada, skládali a plnili bioodpadem dva plastové kompostéry.

Všeumělové – Nestojíme vzadu – postarali se o zvelebení okolí KPT a multifunkčních prostor pro odborný výcvik a vysázeli 75 skalníků

I přes proměnlivé počasí – kdy krásně svítilo sluníčko, mračilo se a silně pršelo, jsme udělali kus práce.

Třešinkou na dortu byly svačiny, které připravovala děvčata s paní vychovatelkou Ševčíkovou: horký čaj, káva a plněné bagety, tatranky.

Koordinátorky projektu: Iva Mlaskačová a Radka Ševčíková

Kompletní fotogalerie zde

 

▼ ▼ Konec školního roku 2018/2019 ▼ ▼ 

Otevření keramické dílny na domově mládeže 

Ve čtvrtek 20. června 2019 proběhlo slavnostní otevření keramické dílny za účasti zástupce ředitele Mgr. Miloslava Knapila, vedoucího vychovatele Mgr. Romana Komínka, vychovatelů a milých hostů z řad učitelů odborného výcviku, pracovníků ekonomického úseku a Regionálního vzdělávacího centra a žáků, kteří prezentovali svůj další projekt Jedlá zahrada.

Kolektiv vychovatelů připravil občerstvení a otevření dílny se zapilo dětským šampaňským.

Paní Vachová nastínila plán keramického kroužku, seznámila přítomné s různými metodami tvorby z hlíny a pozvala všechny dospělé do jejich plánovaného tvoření.

Takže od září již budeme tvořit!!!

Více fotografií zde

Sportovní den v mateřské školce

V úterý 18. 6. 2019 pořádali žáci ubytovaní na Domově mládeže při Střední škole stavebních řemesel  Brno – Bosonohy Sportovní den pro 75 dětí z Mateřské školy Šrámkova 14 na Lesné.

Akce se konala na zahradě, kde se postavilo osm soutěžních stanovišť označených krásnými obrázky. Jezdilo se na koloběžkách mezi kuželi, přetahovalo se lanem, skákalo v pytlích, držela se rovnováha na hlavě, běhalo se s pingpongovým míčkem na lžíci, nosila se voda v kelímku na čas, bylo stanoviště tetování a malování na obličej a když všechno bylo splněno a účastnická kartička byla plná razítek, tak všichni dostali krásný barevný balónek nafouknutý heliem. A protože všichni soutěžili jako o život, ale dbali na pokyny a svoji bezpečnost, obdržela mateřská školka sponzorský dar od krajského koordinátoru BESIPU Pavla Čížka. Všichni moc děkujeme.

Spolupráci s ředitelkou i učitelkami jsme si užívali a velký dík patří našim dobrovolníkům:

Svatava Habrdlová, Jan Balík, Kamil Franc, Michal Janíček, Martin Matyščák, Filip Nosek, Jan Přibyl, Vítězslav Stehlík, Ondřej Tichý, Tomáš Vítek, Lukáš Gazdík a Marie Stuhárová.

Celou akci připravila a zajistila vychovatelka Radmila Ševčíková. Všem se její program moc líbil a všichni si dopoledne užili na jedničku!!!

 Mýdlový jarmark

Ve středu 22. 5. 2019 od 14.00 hodin se konal MÝDLOVÝ JARMARK v jídelně školy.

Jarmark uspořádali členové výtvarného tvoření pod vedením vychovatelky Aleny Šikulové. Mýdla členové kroužku zabalili do dárkového balení a na výběr bylo mnoho barev a tvarů (srdíčka, kytičky, andílci i unikátní tvary jako je lebka nebo granát). Každý jednotlivý kus je voňavý mýdlový originál „Handmade“. 

Děkujeme všem, kteří náš Jarmark navštívili a tím vyjádřili podporu naší činnosti

Proběhl 23. ročník celonárodní sbírky, Český den proti rakovině.

Letošní sbírka se konala ve středu 15. května. 

V rámci dlouhodobého programu prevence onkologických onemocnění se tato sbírka zaměřila na nádorové onemocnění plic. Byla organizována prodejem žlutého kvítku měsíčku lékařského. Nejsmutnější na této diagnóze je, že příčinou většiny onemocnění je kouření -  mnoha onemocněním a úmrtím by šlo předejít.

Sbírka byla organizována prodejem žlutého kvítku měsíčku lékařského, příspěvek za kytičku byl dobrovolný, nejméně však za 20 korun. Z naší školy SŠ stavebních řemesel, Brno – Bosonohy se vydalo 8 skupin po dvou žácích, podpořit tuto charitativní akci prodejem kytiček.

Žáci úspěšně nabízeli kytičky (s letákem o rizikových faktorech plicních nádorů), zbylo jich jen nepatrné množství. Naši žáci měli dobrý pocit a radost, že kytičky skoro všechny prodali. Lidé příjemně reagovali na tuto akci a kytičky se prodávaly velice dobře. V příštím roce bychom se znovu chtěli zapojit a podpořit boj proti rakovině.

Bosonožský běh ZŠ a MŠ Bosonohy

Organizátor: Základní škola a Mateřská škola Brno, Bosonožské nám. 44, příspěvková organizace

Datum: 26. 4. 2019

Počet žáků ze ZŠ: cca 230

Počet žáků ze SŠSŘ B-B: 8

Pedagogický doprovod: Mgr. Roman Komínek, Mgr. Vít Bielka, Iva Mlaskačová, Alena Šikulová 

Dne 26. 4. 2019 jsme organizátorům akce vypomohli s vyplňováním doprovodného programu, v rámci akce Bosonožský běh. Našim úkolem bylo zabavit ty žáky, kteří měli před vlastním během či po něm a čekali na vyhlášení. Vymysleli jsme tři stanoviště a to střelba ze vzduchovky, výroba větrníku a pletení přívěsku či náramku.

Akce byla zdařilá, organizátor akce, ředitel ZŠ Mgr. Stanislav Skřička, byl s prací našich reprezentantů nadmíru spokojen. Do příštího ročníku projevil přání, abychom se zapojili opět.

Vzhledem k výše uvedenému počtu závodníků, je pro příští rok nezbytné, aby se akce zúčastnilo více našich žáků – tím zvýšíme počet stanovišť a dostane se na všechny. Bohužel s 8 žáky jsme s většinou žáků nestihli vyrobit větrník či další výrobek nebo si nestihli vystát frontu na střelbu. To zklamání, které u některým dětí zavládlo snad ani nemusím komentovat.

Děkuji pedagogickým pracovníkům DM, kteří byli ochotni přijít na tuto akci, i přes to, že neměli stanovanou páteční pracovní dobu (z důvodu pracovního týdne Ne-Čt).

Děkuji níže uvedeným žákům, kteří vzorně reprezentovali naši školu.

Filip Nosek

Jan Buček

Petr Karola

Adam Sobek

Lubomír Hájek

Martin Chramosta

Vít Stehlík

Rostislav Duhajský

  Zapsal: Mgr. Roman Komínek, vedoucí vychovatel 

Ukliďme Česko, ukliďme Bosonohy 2019 

Ve čtvrtek 4. 4. 2019 se zapojilo 35 žáků ubytovaných na domově mládeže při Střední škole stavebních řemesel Brno – Bosonohy do celostátní akce Ukliďme Česko, ukliďme Bosonohy.

Ve spolupráci s místostarostou Městské části Brno Bosonohy panem Miloslavem Dočekalem, který nám pomohl zajistit akci technicky – pracovní rukavice, pytle na odpadky, občerstvení pro účastníky akce, vyrazilo 35 dobrovolníků na akci. Uklidili jsme široké okolí školy a prostranství v celém areálu školy a naplnili všechny pytle. Objevili jsme jednu černou skládku a odhozenou mršinu ovce a psa.

Po akci jsme si pak pochutnali na tatrance a pitíčku.

Všem dobrovolníkům děkujeme, že obětovali volný čas a pomohli uklidit obec, ve které nyní žijí spolu s vámi. Akci zajistil kolektiv vychovatelů pod vedením Mgr. Romana Komínka.

Propojení generací přes výtvarné tvoření

Žáci SŠSŘ Brno-Bosonohy a žáci ZŠ a MŠ Brno, Merhautova 37

Pletení náramků z paracordu patří k oblíbeným činnostem našich ubytovaných žáků. Proto jsme se rozhodli, že naučíme plést náramky také děti ze základní školy.

Do pletení jsme se ponořili už na víkendové akci našeho školního klubu, potom ještě jedno odpoledne na internátu. To už jsme věděli, že nám to jde tak, že zkušenosti můžeme předávat dál.

A tak jsme se vydali na základní školu na Merhautově ulici v Brně do jednoho oddělení školní družiny. Čekaly nás děti od nulťáčků po čtvrtou třídu. Vznikly čtyři skupinky, každý lektor se postaral o tři děti.

Každý z lektorů zvolil jinou techniku vysvětlování, děti se také ptaly na naši školu, co se v ní učí a jak bydlí naši ubytovaní. Každé z dětí si odneslo vlastnoručně upletený náramek, ze zbytků šňůr vznikly ještě přívěsky na klíče nebo aktovku.

Koordinátorka projektu Iva Mlaskačová

Vzdělávací program Řezbáři ještě žijí aneb řemeslo s vůní dřeva.

18. - 20. 1. 2019 proběhlo v Ivančicích ve SVČ první ověřování vzdělávacího programu Řezbáři ještě žijí.

Této akce se zúčastnilo 10 členů školního klubu. Program byl rozdělen do těchto tematických bloků:

Aktivizační a poznávací

Mé řezbářské dílo

Evaluace

Vzhledem k tomu, že náročnost na čas byla větší, než se čekalo, tato díla budou členové klubu ještě dokončovat a potom je vystavíme v jídelně.

Členové klubu celou akci hodnotili kladně, k jejich připomínkám přihlédneme v dalším ověřování, které proběhne ještě 2x do konce června 2019.

Vše proběhlo pod vedením ASK ČR.

Všichni byli moc fajn, nebyl žádný problém, pouze jedno škrábnutí dlátem hned ze začátku.

Někteří už vymýšlí, co by mohlo být jinak a že by chtěli organizovat projekt. No znáte to.

Uvidíme, jak dlouho to nadšení bude trvat.

Iva Bednářová Mlaskačová

lektorka    

 

PIŠKVORKOVÝ TURNAJ

Jeden z lednových podvečerů si naši ubytovaní krátili tradičním Turnajem v piškvorkách. Přišlo sedm statečných chlapců, každý obdržel jako doping malou sladkost.

Nejlépe si vedl Víťa Stehlík, obsadil tedy první místo, těsně za ním pak Luboš Hájek a třetí místo obsadil Filip Nosek.

Celý turnaj zorganizovala paní vychovatelka Radmila Ševčíková.

 

Kvízový večer v knihovně

17. prosince 2018 se sešlo 8 statečných v naší knihovně. Pro všechny zúčastněné bylo překvapením, že naše škola má i knihovnu. Po krátkém rozkoukání se pustili do cvičení na koncentraci a pak už se soutěžilo o ceny.

Prvním úkolem bylo přiřazovat k jednotlivým městům známé stavby a sochy, potom hledali evropská města skrytá ve větách a z rozházených písmen skládali tajenku.

A na konec přišel na řadu velký vánoční kvíz a pro vítěze cena nejlepší – pizza dle vlastního výběru i s dovozem. O tu se podělili dva soutěžící: Dominik Reinwald a Honza Balík. S prázdnou neodešel nikdo. Dalšími cenami byly nástěnné kalendáře, vstupenky na Adventní kolo na Moraváku, trička a sladkosti… vše od našich štědrých dárců.

Záliba Jendy Přibyla

Jmenuji se Jan Přibyl a pocházím z malého města na Vysočině, které nese příznačný název Velké Meziříčí. A to hlavně proto, že leží mezi dvěma řekami.

K šermu a historii jsem se dostal již v útlém mládí, kdy mě mojí rodiče (aktivně šermující již řadu let) brali sebou na různé šermířské akce. Na takových akcích se lidem ukazuje, jak to kdysi chodilo, co se týče oblečení, zbraní a života vůbec. Při různých příležitostech městských oslav a výročí se provádí ukázky, které mají lidem připomenout, že ne vždy ležel na stole počítač a plný talíř. Hlavní náplní těchto představení je šerm, divadlo a pak také ukázky mučení a mučicích nástrojů.

Celý článek včetně fotografií zde

 

Vánoční večírek domova mládeže

Ve středu 12. 12. 2018 si žáci ubytovaní na domově mládeže uspořádali vánoční večírek pod vedením vychovatelek Ivy Mlaskačové a Radmily Ševčíkové.  Sešli se v hojném počtu – 50 žáků, upravili slavnostně jídelnu – ubrusy, svíčky, vánoční výzdobu, občerstvení. Popíjel se tradiční vánoční punč a během celého večírku na všechny dýchala pohodová vánoční atmosféra.

Ondřej Tichý se ujal moderování celého programu. Nejprve bylo vyhodnocení akcí a soutěží, kde každý odměněný
si mohl vybrat cenu z tomboly. Pak jsme se přenesli do středověku. Seznámili jsme se s různými technikami a nástroji na mučení. Historickým obdobím středověku nás odborně provedl Jan Přibyl se svými pomocníky.

Dobrovolníci si pak lámali hlavu s úkolem, který dával již Leonardo da Vinci svým studentům: dvojice si uvázaly kolem obou zápěstí provázek, který si vzájemně překřížili a snažili se od sebe oddělit, aniž by něco rozvazovaly.

Večer pokračoval úžasným vystoupením dvou krojovaných verbířů, kteří předvedli svoje folklorní vystoupení zpěvu
a tance, potom zájemce učili základy verbování a vrtěné. Seznámili přítomné se svými rozdílnými kroji.

Večírek se velmi vydařil, všichni pomohli uklidit jídelnu do původního stavu a za to si vybrat další dárek.

Poděkování patří i našim milým hostům paní Ivaně Fischerové a panu Markovi Weinštukovi, kteří neváhali strávit svůj volný čas s námi.

Největší poděkování věnujeme zaměstnancům školy, kteří přispěli do tomboly a případně i na občerstvení.

Všem přejeme krásné klidné, pohodové svátky a děkujeme za spolupráci.

Fotografie z vánočního večírku zde

Kolektiv vychovatelů DM při SŠSŘ Brno - Bosonohy

 

Mikulášská besídka v Mateřské škole Šrámkova 14

Po dlouhých přípravách na besídku – chystání kostýmů a masek, vymýšlení programu, jsme se vypravili do mateřské školy na Lesné.

Celkem bylo zapojeno 16 žáků z domova mládeže pod vedením paní vychovatelky Ševčíkové.

Polovina žáků zajišťovala program v jednotlivých třídách.

Děti z první a druhé třídy vytvářely řetěz z připravených barevných papírů, vystřihovaly a vybarvovaly vločky a ty nejmenší děti vymalovávaly obrázky s mikulášským motivem.

Ve třetí třídě probíhal program pod vedením paní vychovatelky Mlaskačové a čtyř našich žáků, kteří se několik odpolední učili tuto metodu – Big shot. Pomocí Big shotu vyřezávali různé motivy z barevného papíru – sněhuláky, sněhové vločky, stromečky v lese, ptáčky, andělíčky a zvířátka. K tomuto zajímavému tvoření se připojilo celkem 25 dětí.

Po skončení připravených programů zavítal mezi děti Mikuláš s pěti čerty a dvěma anděli a navštívili jednotlivé třídy. Mikuláš ze zlaté knihy přečetl jména zlobivců, kteří museli slíbit, že se polepší. Děti dostaly balíčky a na oplátku Mikuláši zazpívaly čertovské písničky.

Všichni naši žáci se aktivně zapojili, byli k dětem přátelští a milí, a tím vzorně reprezentovali naší školu.

Paní ředitelka pochválila náš program a přeje si další spolupráci.

JumpPark

Dne 15.11. vyrazila paní vychovatelka Ševčíková s vybranými žáky do JumParku. 

Trampolínový park je nový způsob pro lidi všech věkových kategorií, jak se pořádně zabavit a při tom se dostat do formy. JumpPark je nový ultimátní druh zábavy, kterým posílíte celé tělo! Představte si trampolíny od stěny k stěně, spojené dohromady, aby utvořili jeden velký celek, dokud oči dohlédnou. Teď si představte trampolíny natočené tak, aby tvořili stěny, a vy by jste se mohli odrážet od stěn!

Dlabání dýní

Víte, že dnešní Halloween není jen americký svátek? Naši předkové místo dýní vyřezávali lampičky z cukrové nebo krmné řepy. Ty je měly díky světlu chránit před duchy a temnými silami.

A naši ubytování se pustili do tvoření proto, aby ukázali svoji šikovnost a kreativitu. Jako vždy je možné hlasovat, která dýně je ta NEJ. Odměny pro naše kreativce rozdáme na Tradičním vánočním večírku.

Želízko v ohni mají tito ubytovaní: Milena Koktová, Marie Struhárová, Jan Balík, Jan Přibyl, Vítězslav Stehlík, Lubomír Hájek, Martin Chramosta, Jaroslav Bečka, Stanislav Cibulka.

Všechny dýně si můžete prohlédnout zde

Gabiony – hrajeme si s kameny.

Přes letní prázdniny jsme nabrali sílu a inspiraci pro další kreativní činnost. Podzimní sluníčko nás vytáhlo ven, abychom odplevelili vysázené gabiony, položili šlapákovou cestičku k námi vyrobeným lavičkám a zpevnili placatými kameny prostor u gabionů.

Členové našeho školního klubu pracovali s velkým nasazením, už při realizaci úprav se zastavovali kolemjdoucí a obdivovali, jak krásně se dá zvelebit místo k odpočinku.

Samozřejmě při tak pilné práci bylo třeba doplnit energii a tak se naši pracanti občerstvovali čajem, kávou, slupli plněné bagety, pochutnali si na perníku a tatrankách.

V zimě budeme přemýšlet o dalším vylepšení této relaxační zóny a pak se na jaře zase pustíme do práce.

 

Výstava Barvy podzimu a tropických motýlů.

Z chladného říjnového dne jsme se ocitli jako mávnutím proutku v teple a vlhku tropického skleníku. Okolo nás poletovali nádherní tropičtí motýli, sedali na pestrobarevné květiny. Občas si pochutnávali na připraveném tropickém ovoci.

Už víme, že jejich život začal malinkým vajíčkem nakladeným samičkou na list živné rostliny pro budoucí housenky. Po vylíhnutí se housenky krmily, pak se zakuklily a putovaly v polystyrénové krabičce z anglického Stratfordu až do brněnské botanické zahrady.

Mohli jsme pozorovat, jak se motýli líhnou, někteří už svoji pouť zase končili.

Také jsme si udělali radost nákupem kaktusu, orchidejí a sukulentů.

A samozřejmě jsme trávili čas u masožravek, ale na internát jsme se vrátili všichni a v pořádku.


Seznamovák

Tak tohle jsou naši prváci! Sešli se v úterý 4. září v tělocvičně za účelem seznamování. Utvořili kruh, to aby na sebe všichni dobře viděli. Každý o sobě něco řekl, potom při dalších hrách prozrazovali další informace a učili se jména ostatních. Nakonec každý označil v mapě špendlíkem svoje bydliště, to aby se lépe mohli domlouvat kdo, kterým směrem jede v pátek domů. Nejdelší trasu na internát zdolala dívka z Ostravy, další z Bruntálu. Jeden chlapec je ze Šternberka.

Jako bonus se každý mohl seznámit se statistikou četnosti svého příjmení v České republice.       

Na památku všichni dostali placku na připnutí.

 

▼ ▼ Konec školního roku 2017/2018 ▼ ▼ 

Zmrzlinový workshop

Závěrečné zasedání domovní rady se uskutečnilo netradičně.

K závěrečnému zasedání domovní rady byli pozváni hosté - žáci DM, kteří se pracovně zúčastňovali akcí domova mládeže, kterým jsme tímto způsobem vyjádřili poděkování za jejich pracovní nasazení.

Ze zmrzlinového workshopu byli členové domovní rady nadšeni. Již při jeho plánování se všem sbíhaly sliny na zmrzlinové poháry, které si nachystají podle vlastní fantazie. Sestavení potřebných ingrediencí na přípravu nebralo konce. Nakonec se členové domluvili na nanukových dortech s příchutí vanilky, čokolády, višně a citronu. Na dokončení pohárů bylo použito více druhů dobrot - oplatky, sušenky, lentilky, šlehačka, ozdobné deštníčky atd.

Naštěstí nešlo o soutěž, nebylo by možné vybrat ten nejhezčí zmrzlinový pohár, protože všechny zmrzlinové poháry se tvořily s fantazií.

Při následné konzumaci připravených zmrzlinových pohárů členové domovní rady zhodnotili uplynulý školní rok, který byl poněkud náročnější, a to z toho důvodu, že akcí, které jsme letos pořádali, bylo daleko více než kdykoliv dříve… 

 

Dobrovolnická akce Ukliďme Bosonohy 

Ve čtvrtek 5. 4. 2018 se 47 žáků ubytovaných na domově mládeže zúčastnilo pod vedením týmu vychovatelů dobrovolnické akce Ukliďme Česko – Ukliďme Bosonohy.

Od 13.15 všichni zúčastnění vyslechli pokyny k akci od vedoucího vychovatele Bc. Romana Komínka, nafasovali pracovní rukavice a pytle, přibrali smetáky, kýble a hrábě a s jednotlivými vychovateli vyrazili na úklidové trasy.

trasa – úklid areálu školy – 8 pytlů odpadků

trasa – úklid mezi zastávkami MHD a kolem zdravotního střediska

trasa – úklid ulice Křivánky a přilehlé okolí

trasa – úklid Mlaty – Bosonožské náměstí – polní cesta k lesu

Počasí nám přálo, chuť do práce nám nechyběla, velmi nás překvapilo, jak rychle se pytle plnily odpadem, ale zvládli jsme to. Vhod nám přišlo po práci malé občerstvení od Městské části Brno – Bosonohy. Příští rok se rádi zapojíme zase! 

Kvízové odpoledne v knihovně

Mrazivé počasí přímo vybízelo k tomu, abychom strávili příjemné odpoledne v teple naší knihovny.

Pekelně jsme se soustředili, soutěžili a taky se poučili nad vědomostními kvízy, skládali jsme MRAVENCE, hráli Kostky.

Celkem se zúčastnilo 8 žáků: Petr Nevěčný, Milena Koktová, Vojtěch Lepka, Dominik Kosev, Lubomír Hájek, Roman Juhoš, Filip Novák, Martin Chramosta.

Paní vychovatelka Ševčíková uvařila kávu a čaj, každý dostal nějaké sladkosti.

Hlavní výhru, pizzu dle vlastního výběru povečeřel Lubomír Hájek. 

Výtvarný kroužek - FIMO

Po celý rok probíhá výtvarný kroužek, kde si žáci vyzkouší nejrůznější výtvarné techniky. Dne 9. 1. 2018 bylo na programu oblíbené FIMO

Projekt ČARUJEME S PALETAMI

Podpořeno z programu Mládež kraji – Jihomoravský kraj, který realizuje Jihomoravská rada dětí a mládeže za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Ve čtvrtek 14.12.2017 v 13.30 se slavnostně otvírala klubovna 2.A. Po dlouhém úsilí od výměny světel, malování, výrobě nábytku z palet, pokládání čalounění, výrobě hedvábných polštářků a zdobení stěn sítěmi s výrobky výtvarného kroužku, se mohli hosté a účastníci projektu pokochat pohledem na krásnou místnost.

Všem účastníkům projektu patří obrovský dík za jejich nasazení, odbornou šikovnost a vytrvalost, díky které projekt dotáhli do konce.

Realizátoři:

Veronika Bačovská, Michal Filipín, Petr Nevěčný, Milena Koktová, Robin Slaný, Bruno Houser, Stanislav Cibulka, Petr Surovec, Vasyl Hasynets

Zejména patří poděkování paní vychovatelce Ivě Mlaskačové – koordinátorce projektu, která byla hnacím motorem a podporovala žáky, když jim občas docházely síly.

Děkujeme za účast všem milým hostům: Ing. Ivo Brzobohatému z Jihomoravské rady dětí a mládeže, Mgr. Miloslavu Knapilovi, Bc. Romanu Komínkovi, paní Haně Sobkové, Haně Komínkové, Janě Novákové, Ing. Ivaně Fischerové, Petře Kalinové, hostům ze Slovenska, kteří v té době pobývali na našem domově mládeže, technickému úseku – Ing. Jarmile Panáčkové, Stanislavu Veselému, Antonínu Krejčovi, kteří instalovali nového osvětlení. Slavnostní otevření se velmi vydařilo.

Více fotografií zde

Článek z průběhu projektu zde

 

Vánoční večírek domova mládeže

Ve středu 13. 12. 2017 nadešel dlouho očekávaný vánoční večírek. Po listopadových přípravách a prosincovém chystání se sešlo v jídelně školy 45 žáků ubytovaných na domově mládeže. Nejprve na příchozí čekalo překvapení – výroba vlastní dárkové tašky.

Po slavnostním zahájení následovalo odměňování nejaktivnějších žáků. Oceněni byli za práci v projektech, které domov mládeže od září realizoval: Dýně, Lukostřelba, Gabiony – hrajeme si s kameny a zejména Palety – nábytek do klubovny 2. A. Žáci obdrželi hodnotné dárky a hlavně poděkování za jejich pracovitost a nadšení vylepšit prostředí, ve kterém tráví svůj volný čas.

Ocenění:

Akce Dýně: Michal Filipín, Jiří Moravanský, Marie Struhárová

Projekt Živá zahrada a Gabiony:

Marek Šupa, Jiří Moravanský, František Pelc, Adam Sobek, Petr Karola, Jaroslav Bečka, Jakub Marek, Veronika Bačovská, Petr Nevěčný, Milena Koktová, Jaroslav Surý

Projekt Palety:

Veronika Bačovská, Michal Filipín, Petr Nevěčný, Milena Koktová, Robin Slaný, Bruno Houser, Stanislav Cibulka, Petr Surovec, Vasyl Hasynets

Po krátké přestávce jsme shlédli divadelní scénku Karkulka, kterou zahráli žáci ze sekce 1. A, kterou připravili pod vedením vychovatelky Radmily Ševčíkové. Všem se vystoupení moc líbilo, bylo vtipné a nápadité.

Velkým hitem byla letos tombola, kdy se losovaly vtipné pozornosti a každý účastník si odnesl vylosovaný dárek. Nakonec byli odměněni všichni účastníci večírku, protože letos se díky laskavým lidem nejen z naší školy sešlo spousta dárků od značkových triček, přes kosmetiku, porcelán, dobroty a jiné milé věci. Takže každý si mohl vzít, o co měl zájem a co ho zaujalo.

Naši milí sponzoři:

Hana Sobková, Jana Nováková, Libor Svoboda, Jaroslava Vaňková, Ivana Bočková, Dana Mahnová, Hana Komínková, Lenka Halouzková, Zuzana Musilová, Kateřina Kindlerová, Alena Zapletalová, Josef Žaža, Jan Plaček a Stanislav Veselý, Jiří Hradil, Antonín Krejča, pracovníci Centra vzdělávání všem, Miroslava Havlíková z České pojišťovny, Alena Flodrová, Tomáš Brabec – Renault ČR.

Občerstvení na večírku – tradiční ovocný punč, brambůrky a bonbóny a ceny pro účastníky projektů se hradily z prostředků našeho středoškolského klubu Asociace středoškolských klubů České republiky. A na závěr byla úžasná večeře – bramborový salát s kuřecím řízkem.

Celou akci zorganizovaly vychovatelky Iva Mlaskačová a Radmila Ševčíková, kterým patří velký dík za milé odpoledne a zdárný průběh akce, poděkování patří i Mgr. Miloši Knapilovi a Bc. Romanu Komínkovi, kteří s námi strávili svůj volný čas a pomohli k milé atmosféře.

Mikulášská besídka

V úterý 5. 12. 2017 se v rámci spolupráce s Mateřskou školkou Šrámkova 14 uskutečnila Mikulášská besídka.

Po dlouhých přípravách – šití kostýmů, vyrábění rohů a andělských křídel, vymýšlení programu pro 75 dětí ve věku od tří do šesti let, přišel náš den.

Ráno v 8 hodin jsme odjeli do školky na Lesné a začali se chystat, nejprve se maskovali čerti, Mikuláš a anděl, potom se chystala svatá kniha se zlobivými dětmi, naplánovalo se, kdo kde a v které třídě bude dělat doprovodný program. Děti měly zase peříčka na obranu před čerty, ale vše nakonec dobře dopadlo a nikdo v pekle neskončil, protože zlobivci slíbili, že se polepší. Anděl rozdal všem bonbóny a v každé třídě koš plný balíčků pro děti.

Za domov mládeže se na akci podíleli:

Denis Kunc, Tomáš Barinka, Jiří Moravanský, Jaroslav Surý, Michal Filipín, Alex Lazišťan, Artur Duhanský, Patrik Milota, Kateřina Blechová, Markéta Němcová, Barbora Bečáková, Veronika Bačovská a Tomáš Pokorný. Celou akci zorganizovala vychovatelka Radmila Ševčíková.

Všem patří poděkování za vzornou reprezentaci naší školy, skvělý přístup k malým dětem a za navození předvánoční nálady, kterou žáci rozdávali i cestou na domov mládeže, protože rozdávali cukroví a nic od nikoho nechtěli, mávali jim i lidé z tramvají. Doufáme, že příští rok se akce zase tak vyvede.

     
     

MŮŽEŠ TO ZMĚNIT!

Projekt je financován z prostředků Erasmus+ s finančním přispěním Jihomoravského kraje.

Záštitu nad ním převzal tamní starosta Martin Landa.

MŮŽEŠ TO ZMĚNIT! To je název workshopu, kterého se dne 30. 11. 2017 zúčastnil František Pelc, Artur Duhanský a Alex Lazišťan na radnici, v Zastupitelském sále městské části Brno-Střed, na Dominikánské ulici.

Nejprve jsme si prohlédli prostory, ve kterých každý den probíhá řízení městské části. Prováděl nás radní Michal Doležel. Podívali jsme se mimo jiné do kanceláře starosty Brna – střed Martina Landy. Získali jsme informace o politických procesech v demokracii a možnostech zapojit se do nich. Pochopili jsme, jak náročné může být dosažení demokratické shody. Často jsme se překřikovali a byli naštvaní, to když ostatní měli názory, se kterými nesouhlasíme.

Výroba svíček

V předvánočním čase bývá zvykem, že na Domově mládeže vyrábíme svíčky. Letos žáci zapojují poměrně výrazně vlastní fantazii a tak z forem vychází krásné svíčky, které by se na běžném trhu jistojistě rychle prodaly. Některé svíčky si žáci odnášejí domů – například jako dárky, zbytek svíček bude sloužit jako vánoční výzdoba kluboven či pokojů. Svíčky jsou napuštěny i vonnou přísadou, takže krásně provoní nejeden pokoj.

Jump Park

Dne 30.10.2017 navštívila paní vychovatelka Ševčíková se skupinou ubytovaných oblíbený Jump Park. 

Survival náramky

Stačí 3 metry padákové šňůry (paracordu), spona – trojzubec, nůžky, zapalovač a hlavně trpělivost. Pak může vzniknout SURVIVAL NÁRAMEK. Ten se dá kdykoliv v případě nutnosti rozplést a použít na stavbu přístřešku, jako náhradní tkaničky, šňůra na sušení oblečení…Každý měl možnost si vybrat barvu dle vlastního vkusu. Některé náramky pod UV světlem svítí, některé jsou ultrareflexní a slouží jako bezpečnostní prvek.

Dobrovolnický projekt 72 hodin

12. a 13. 10. 2017 jsme se již podruhé zapojili do dobrovolnických aktivit s naším projektem Zvelebování Živé zahrady, která slouží k setkávání, odpočinku a pozorování přírody našim ubytovaným, zaměstnancům a případně i návštěvám.

Odstraňovali jsme náletové rostliny, plevel, čistili ptačí pítka. Vyhrabali jsme travnaté plochy, odstranili suché větve. Pracovalo se s velkým nadšením a tak se dostalo i na úklid dalších míst, která nebyla původně v plánu.

O tom ostatně svědčí to, že bio odpadem byly naplněny dva velké kontejnery a v širokém okolí sesbírány odpadky.

Při práci jsme se občerstvovali teplým čajem a lahodnou kávou. Došlo i na vynikající plněné bagety a nějaké oplatky k tomu.

Dne 10.10.2017 proběhlo ustanovení Domovní rady:  

SLOŽENÍ DOMOVNÍ RADY PRO ŠKOLNÍ ROK 2017/2018

 

Slunovracení

Na pozvání Jílovské žákovské rady jsme se vypravili na Střední školu polytechnickou v Brně na Jílové. Od 14.00 se konalo Slunovracení. Nejprve se sešli všichni prvňáci, učitelé a hosté, pak bylo slavnostní zahájení, promluvil koordinátor a předsedkyně žákovské rady. Pak již se soutěžilo, jednotlivé třídy prvňáků si měřily síly ve freesbee, přetahování lanem, zatloukání hřebíků na čas apod. Počasí se umoudřilo, takže byla příjemná atmosféra a grilované klobásy byly vynikající. Akce se nám moc líbila.

Účastníci z našeho domova mládeže: Milena Koktová, Marie Struhárová, Petr Nevěčný, Jaroslav Bečka, Svatomír Urban, Vasil Hasynets a Oleksii Kornichuk.

Drakiáda v MŠ Bosonohy

V úterý 26. září 2017 se pět žáků z našeho domova mládeže vypravilo do Mateřské školky Brno – Bosonohy na akci DRAKIÁDA. Zástupkyně ředitele MŠ paní Bendová nás uvedla do třídy plné dětí, které si chtěly vyrobit dráčka. Nejprve si děti nachystaly papír na dráčka, který si každý podle libosti namaloval, pak naši žáci ukazovali dětem další postup, jak se drak tvoří. Celá výroba dráčků byla dost časově náročná, zabrala nám celé dopoledne. Dětí byly nadšené a dobře s námi spolupracovaly.

Účastníci akce:

Žáci: Jaroslav Bečka, Milena Koktová, Petr Nevěčný, Lucie Fridrichová a Marie Struhárová.

Celou akci zaštítila paní vychovatelka Ševčíková

 

 

 

Konec školního roku 2016/2017

Den dětí v MŠ Šrámkova

V pátek 2. 6. 2017 se vypravilo deset žáků z domova mládeže na Lesnou, pořádat dětský den pro 75 dětí z Mateřské školky Šrámkova 14.

Celou akci připravily paní vychovatelka Ševčíková a Vachová, které vymyslely program a zajistily ve spolupráci s ředitelkou MŠ paní Brezovskou a paní učitelkou Pokornou, všechny potřeby pro akci - od značení stanovišť, kartiček pro děti, sportovních a hracích pomůcek až po drobné odměny pro všechny děti

Po příjezdu na Lesnou jsme chystali stanoviště a různé pomůcky a před desátou hodinou to vypuklo.

Naši žáci se dětem věnovali na příslušných stanovištích, kde jim radili nebo ukazovali, co mají dělat.

Naši dobrovolníci: Vojtěch Lepka, Marek Klusák, Denis Kunc, Marie Struhárová, Tomáš Žižlavský, Milena Koktová, Vojtěch Fajkus,

z Hotelové školy Brno: Lubomír Teplý a Markéta Němcová 

 

Polytechnická výchova MŠ Bosonohy

Dne 25.5.2017 vyrazila paní vychovatelka Ševčíková se žáky Jardou Bečkou a Vojtou Lepkou do MŠ v Bosonohách, aby se zapojili do polytechnické výchovy.

Kluci tak pomohli se zabudováním hmyzího hotelu a budky pro ptáčky a učili děti, jak správně zatloukat hřebíky.  

Jihomoravský kraj Aktivní projekty