Klub ASK ČR

Klub ASK ČR

                                                 

          Aktuální dění na DM prostřednictvím fogalerie zde        

 


Archív 


 

První tvoření s Céčkem

Ve čtvrtek 17. 6. 2021 se odpoledne v klubovně sešli zájemci o pletení z pedigu. Po počátečním boji s dlouhými proutky se pomalu začaly rýsovat malé ošatky a podnos. Akce se studentům líbila, v září si to zopakujeme.

Lektorkou byla vychovatelka Alena Šikulová.

 

PŘEBOR DM - STŘELBA ZA VZDUCHOVKY 23. 9. 2020

V krásný podzimní den jsme uspořádali turnaj DM ve střelbě ze vzduchovky. 
Účast byla hojná, v počtu 18ti střelců. Mezi soutěžícími panovala dobrá nálada a chlapci se navzájem povzbuzovali.

Tři nejlepší si odnesli krásné ceny a každý účastník získal malý kalendář s logem naší školy.

1. místo - Max Nahodil

2. místo - Vojtěch Tichý

3. místo - Martin Horák

Pro velký zájem budeme turnaj pořádat i v říjnu.

KERAMICKÝ KROUŽEK Středa 16. 9. 2020 – dospěláci poprvé!

Dnes odpoledne se sešly zájemkyně o tvoření z hlíny a hned napoprvé si to pořádně užily. Všechny tvořily poprvé, tak se začínalo pláty, vykrajováním, obtiskováním, od vánočních ozdob se nenápadně přešlo k domečkům a podložkám k tácům. Zaujetí pro tvorbu a radost z prvních výrobků byla velká a všechny jsme si zahájení keramického kroužku pro dospěláky užily.

KERAMIKCKÝ KROUŽEK

V úterý 5. listopadu 2019 se od 15.00 hodin konal první keramický kroužek. Po seznámení se s dílnou, bezpečností práce a záludnostmi hlíny se první nadšenci pustili do tvorby. Vzhledem k blížícím se vánocům se vyráběly vánoční ozdoby, svícinky a jiné výrobky z plátů, zkoušelo se i modelování do plastových forem. Nová činnost žáky bavila tak, že se končilo až po 20.00 hodině.

STŘELBA ZE VZDUCHOVKY

Ve středu 16. 10. 2019 uspořádal klub ASK ČR na domově mládeže turnaj ve střelbě ze vzduchovky.

Bylo nádherné počasí, chlapci měli dobrou náladu, a každým kolem se ve střelbě na terč zlepšovali.

Pro veliký úspěch a radost z akce si zastřílíme i v další dny a v případě nepříznivého počasí se přesuneme do tělocvičny.

 

 

 

▼ ▼ Konec školního roku 2018/2019 ▼ ▼ 

Lukostřelecký turnaj ASK

Náš klub Brno – Bosonohy se stal organizátorem turnaje v lukostřelbě, vše připravil vychovatel Vít Bielka za pomoci našich šikovných žáků.

Ve středu 5. 6. 2019 se dostavila družstva klubů Olomoucká a Jílová. Po bezpečnostním školení a ukázce střelby, měli všechny týmy celé dopoledne na nácvik. Tato část turnaje byla zaměřená především na střelce mimo náš klub, kteří si luky mohli vyzkoušet a zjistit, který jim sedí nejvíce. Postupně se získávala rutina a všechny to začalo bavit. Po obědě v hospodě u Čoupků již probíhalo první střílení na body.

Druhý den turnaje ve čtvrtek 6. 6. 2019 se pokračovalo v ostré střelbě na body.  V poledne přijel pan Pavel Zdráhal z ústředí ASK ČR a zúčastnil se slavnostního vyhodnocení turnaje. Pro každý tým byl jako cena připraven zážitkový poukaz. Výherce turnaje si mohl vybrat z tří možností: lanové centrum, fotbal golf nebo minigolf.

Všem soutěžícím se akce líbila a projevili zájem se za rok opět zúčastnit. Poděkování patří také našemu týmu za pomoc, vzornou reprezentaci a taky za nevšední gesto, kdy právo vítěze vybrat si první cenu přenechali soupeřům. Vychovateli Vítu Bielkovi děkuji za organizaci a realizaci celého projektu a Asociaci za financování této akce v hodnotě přes 21.000,- Kč.

VÁNOČNÍ JARMARK 

V úterý 18. prosince 2018 uspořádali členové klubu 1. jarmark pro žáky a zaměstnance školy. Nabízely se svíčky různých velikostí dárkově zabalené a zdobené perníčky, které přichystali ubytovaní žáci v rámci výtvarných kroužků.

Akce se setkala s velkým zájmem a dobrovolné příspěvky budou využity na nákup materiálu pro kroužky. Na přípravě se podílela sekce 2.A pod vedením paní vychovatelky Šikulové.

Všem děkujeme za podporu.

 

LEPTÁNÍ NA SKLO

Ve čtvrtek 13. 12. 2018 se 8 žáků ubytovaných na domově mládeže zúčastnilo kreativního tvoření, které pořádalo ústředí ASK ČR.

Na programu bylo zdobení skla metodou leptání. Zájemci si vytvořili 2 skleničky s různými motivy, jak vánočními tak i podle své fantazie. Ze skleničky s vánočním motivem si vytvořili svícen s led svíčkou a umělým sněhem na štědrovečerní stůl.

Akce se zúčastnili: Markéta Němcová, Denis Kunc, Lubomír Hájek, Martin Chramosta, Vojtěch Lepka, Svatava Habrdlová, Jaroslav Bečka a Alexej Gujda.

Tímto chceme poděkovat pořadatelům, neboť všechen materiál byl zdarma v rámci projektu a zúčastnění si odnesli krásné originální vánoční dárky.

Akci zajistila paní vychovatelka Alena Šikulová.

 

Propojení generací přes výtvarné tvoření

Žáci SŠSŘ Brno-Bosonohy a děti MŠ Šrámkova, Brno

V letošním školním roce jsme se ve výtvarném kroužku začali seznamovat s další výtvarnou technikou: je to scrapbooking a cardmaking.

V obou případech pracujeme s papírem a vdechujeme mu život. Učíme se pracovat s Big Shotem – mechanickým lisem na papír, který vyřezává pomocí šablon a embossuje papír (= vytváří reliéf pomocí plastových kapes).

První odpoledne se členové klubu seznamovali s anglickými názvy jednotlivých pomůcek, rozeznávali různé druhy papírů, učili se jak použít jednotlivé vyřezávací šablony… V příštích dnech už přicházeli na různé vychytávky, předávali si zkušenosti a nápady. Pomocí Big shotu vyřezávali různé motivy z barevného papíru – sněhuláky, sněhové vločky, stromečky v lese, ptáčky, andělíčky a zvířátka. Připravovali materiál ke tvoření pro 25 dětí.

V rámci projektu „Propojení generací přes výtvarné tvoření“ navštívili členové našeho středoškolského klubu děti v mateřské škole a stali se na jedno dopoledne lektory výtvarné činnosti. Dětem rozdali barevné čtvrtky, lepidla
a pastelky. Společně nalepovali jednotlivé motivy, které připravovali v předešlých dnech na papír, děti ještě domalovaly obrázky pastelkami.

Ve výtvarném kroužku jsme vyráběli také různé přívěsky a náušnice pomocí smaltovacích prášků a tyto výrobky jsme naaranžovali na kartičky s embosovanými motivy.

Propojení generací přes výtvarné tvoření 

Žáci SŠSŘ Brno-Bosonohy a Senior klub Brno-Bosonohy

Více fotografií zde

Po dlouhých přípravách a školení našich mladých lektorů jsme se pustili do realizace závěrečné fáze projektu.

Pro účastníky projektu byly přichystány stoly s výtvarným materiálem, názornými ukázkami technik dekorování hedvábí, nejzajímavější publikace o Číně a Japonsku, materiály a literatura o hedvábí a o technice balení dárků – Furošiki.

Ve čtvrtek 15. 11. 2018 od 16 hodin se sešli členové středoškolského klubu v počtu deseti žáků a pozvání přijalo také sedm seniorů z Klubu seniorů v Brně Bosonohách a šest zaměstnanců naší školy.

Nejprve koordinátorka projektu Iva Bednářová Mlaskačová přivítala budoucí výtvarníky. Seznámila je s historií výroby hedvábí, které se pro tento projektový den stalo nejdůležitější komoditou. Účastníci projektu se dozvěděli informace o barvách a možnostech prolínání barev a tvoření různých efektů. Kromě tradičního použití hedvábných šátků se seznámili účastníci se starou japonskou technikou využití šátků na balení dárků. A nastal čas praktického tvoření. Bylo z čeho vybírat: k dispozici byly šátky a šály různých velikostí, polštářky, kravaty a obaly na brýle. Po přeprání polotovarů od možné impregnace se nejprve pustili do skládání, rolování a gumičkování hedvábného polotovaru. Pak probíhalo velké rozhodování o barevné kombinaci. Následovalo nanášení barev pomocí kapátek a štětců. Někteří použili i hrubou sůl pro další efekty. Tím první část projektu končila, protože se čekalo na přirozené schnutí výrobků.

Během tvoření bylo možné se občerstvit kávou a čajem, ochutnávaly se sušené a mražené moruše, většina z účastníků tyto plody dříve neochutnala. Během tvoření docházelo k přirozenému propojení účastníků projektu, předávaly se nově nabité zkušenosti a dojmy. Akce splnila naše očekávání.

V pondělí 19. 11. 2018 od 15 hodin probíhala další fáze projektu, této části se však zúčastnili již jen naši žáci – členi Senior klubu a zaměstnanci měli za úkol tu to část provést individuálně. Pro všechny nastal okamžik překvapení, kdy každý rozbalil a poprvé spatřil svůj výtvor v plné kráse. Aby si tato krása uchovala barvy, bylo třeba důkladně zažehlit – zafixovat barvy.

Projekt „Propojení generací přes výtvarné tvoření“ se uskutečnil díky finanční podpoře Asociace středoškolských klubů České republiky, z. s. a podpory Jihomoravského kraje.

Lanové centrum

Ve čtvrtek 20. 9. jsem se s členy klubu ASK vydali do Lanového centra Proud zažít netradiční a hlavně adrenalinovou aktivitu. 14 žáků, především z prvního ročníku se naučili jistit na nízkých i vysokých lanových překážkách a poté se je vyrazili zdolávat. Překážky jsou ve 13-ti metrech nad zemí, takže nejde jen o fyzickou obtížnost, ale především o psychickou obtížnost spojenou se strachem z výšky. Vrcholem tříhodinového programu byl Big Swing – obrovská houpačka, kterou si vyzkoušeli všichni žáci, někteří hned dvakrát.

Dobrovolnický projekt 72 hodin 2018

Jak se říká „Do třetice všeho dobrého“, i letos jsme se zapojili do celorepublikového dobrovolnického projektu 72 hodin. Náš projekt jsme nazvali Dobrovolníci každým coulem.

Do zvelebování okolí internátu a školy se pustilo 20 našich ubytovaných. Pracovali na úklidu travnatých a zpevněných ploch, zdokonalili ptačí pítka, vysázeli „motýlí keře“, které budou svojí vůní a nektarem lákat motýly a ostatní hmyz.

Během dvou dnů zaplnili bioodpadem jeden velký kontejner.

Samozřejmě při tak pilné práci bylo třeba doplnit energii a tak se naši pracanti občerstvovali čajem, kávou, slupli plněné bagety, pochutnali si na perníku a tatrankách.

Všichni si zaslouží velký obdiv, že vydrželi to vražedné tempo a že jim není lhostejné jejich okolí.

Děkujeme a snad zase za rok……..na akci 72 hodin.

 

▼ ▼ Konec školního roku 2017/2018 ▼ ▼ 

Sportovní den v Mateřské školce Šrámkova 14 

Ve středu 20. 6. 2018 uspořádali členové klubu Asociace středoškolských klubů sportovní den pro 75 dětí z mateřské školky.

Akci připravili pod vedením paní vychovatelky Ševčíkové, která má již bohaté zkušenosti s těmito aktivitami.

Od devíti ráno jsme byli na místě a chystali stanoviště s různými atrakcemi. Skákalo se v pytlích, prolézalo tunelem, házely se šišky do kbelíku, nosily se pingpongové míčky na lžících, družstva soutěžila v přetahování lanem, malovaly se zvířátka na obličej, nosily se kloboučky s kostkami na udržení rovnováhy a správného držení těla, bonbónkem pak bylo nafukování balónků heliem.

Počasí nám přálo, děti ze školky si to užívaly, dopoledne uteklo a za rok si to zopakujeme.

Velký dík patří našim dobrovolníkům: Petr Karola, Petr Adámek, Filip Vašek, Vojtěch Lepka, Denis Kunc, Markéta Němcová, Marie Struhárová, Michal Filipín, Matěj Švec, Michal Hartman, Pavel Pálenský, Artur Duhanský, František Pelc, Alex Lazišťan, Patrik Milota, Tomáš Barinka.

Paní ředitelka Hana Brezovská a celý kolektiv učitelek děkují naší škole za skvělou akci a hlavně vychovatelkám Ševčíkové a Vachové za skvělý přístup k jejich svěřencům, organizaci akce, krásné sportovní nápady a pozitivní přístup k celému dění.

Bylinkové odpoledne – úterý 12. 6. 2018

Dnes jsme se dočkali dlouho připravované akce. Již od rána se pod vedením koordinátorky Ivy Mlaskačové pekly laskominy – štrůdl plněný květy růží a šneci s plevelem, chystaly se jednohubky s domácím žervé, chladily se báječné sirupy a šťávy z bylinek a rostlin.

Nástěnné panely s informacemi o akci, Bylinkový receptář, levandule na pletení kytiček proti molům, výtvarný kroužek s malováním na kameny, stoly na jednohubky, pití a kávu, tiskly se vzkazníčky,
a pak to očekávání… Nebude pršet? Přijde někdo? Bude se to líbit?

Již před jednou se začala plnit terasa před jídelnou hosty z Bosonoh a ze školy. Paní Mlaskačová všechny přivítala a seznámila je s našim projektem, každý dostal ochutnávací kelímek a začalo proudění mezi džbánky se šťávami, sirupy, vodou s mátou a citróny, velký zájem byl o levandulový stolek, všichni obdivovali krásnou barvu levandule a chtěli si uplést levandulový klas do skříně.

Akce se velmi vydařila, chceme touto cestou poděkovat všem našim milým hostům za účast, spoustě z nich za hmotnou podporu – levandule, růže, mátu….

Velký dík patří členům našeho středoškolského klubu, kteří akci připravili, napekli, namazali, uvařili, pořizovali fotky a dělali společnost hostům.

Paní Kalinové děkujeme za zdokonalení našeho receptáře!

Zájemci o receptář si můžou napsat na e-mail: vychovatel@soubosonohy.cz

Našimi hosty byla například místostarostka Bosonoh Ing. Daniela Kalná, dále členové Senior klubu Bosonohy, které jsme provedli celým areálem včetně prohlídky Živé zahrady, Paletového nábytku
a nových moderních sekcích na našem Domově mládeže. Dalšími hosty byli ředitel školy Ing. Josef Hypr se svými zástupci a takřka celé vedení Střední školy stavebních řemesel.

Dobrovolníci: Petr Karola, Tomáš Bernatík, Lubomír Hájek, Martin Chramosta, Filip Vašek, Artur Duhanský, Patrik Milota a František Pelc.

Největší zásluha a poděkování a obrovský obdiv patří kolegyni, vychovatelce Ivě Mlaskačové, jedno krásné, příjemné odpoledne trvalo nekonečný měsíc vymýšlení, příprav, pochybností o počasí, na co se zapomene atd…. Což paní Mlaskačová zvládla s bravurou a celé odpoledne tak mělo hladký průběh a kladné ohlasy.

 

Gabiony – hrajeme si s kameny. 

Hned jak dorazila další várka oblázků, jsme se vrhli do pokračování projektu Gabiony – hrajeme si s kameny. 

V úterý 29. 5. 2018 jsme měli pracovní schůzku s dobrovolníky, kteří se chtěli zapojit do akce. Domluvili jsme si čas, úkoly a cíle.

Ve středu 30. 5. 2018 se 10 členů klubu sešlo přímo u gabionů a hned se začalo pracovat.

Napřed se vyskládaly oblázky, pak se umístila geotextilie, na ní kompost a pak substrát vhodný bylinky. A opět nám došel materiál a musíme si zajistit další substrát a více a více bylinek.

Na chystanou akci Odpoledne s bylinkami, která se bude konat v úterý 12. června, jsme dali dohromady malé gabiony, které v rámci projektu osadí děti s rodiči z Mateřské školy Brno – Bosonohy.

Účastníci projektu:

Veronika Bačovská, Lubomír Hájek, Filip Vašek, František Pelc, Patrik Milota, Stanislav Cibulka, Petr Karola a Vojtěch Lepka.

Po dobře odvedené práci byla svačinka, kterou pracantům připravila vedoucí projektu Iva Mlaskačová.

Více fotografií zde

 

Lanové centrum Proud

Ve středu 23. května 2018 jsme s žáky ubytovanými na DM Bosonohy absolvovali zábavný program plný adrenalinu v Lanovém centru Proud. Tříhodinový program nám z velké části zaplatila Asociace středoškolských klubů České republiky - za což ji velice děkujeme. Žáci toto dobrodružné odpoledne zhodnotili jako jednu z nejlepších akcí ASK ČŘ pořádaných klubem DM Bosonohy. Vyzkoušeli si nízké lanové překážky, naučili se navzájem se jistit a poté se přesunuli do výšek (8 -10m), kde překonávali individuální i týmové překážky. Na konec programu si pro nás skvělý instruktoři připravili BIG SWING. Obrovskou houpačku, do které skáčete z výšky přes 10m. Někteří žáci si odnesli pár šrámů a modřin, ale všichni program absolvovali s nadšením a odhodláním překonávat své limity a za to jim patří obrovský dík.

Fotogalerie zde 

 

 

Potřetí jsme se zapojili do akce „Kytičky“ - Sbírky Českého dne proti rakovině – středa 16. května 2018

Naši dobrovolníci z domova mládeže:

Stanislav Cibulka, Vojtěch Lepka a Vojtěch Smejkal, Alex Lazišťan, Tomáš Barinka, Artur Duhanský, Matěj Švec, Michal Hartman, Adam Sobek, Petr Karola, Martin Šprynar, Barbora Kubičíková, Bohuslava Plachá, Svatomír Urban a Veronika Bačovská.

V úterý 15.5 v podvečer byla provedena informativní schůzka, kam přišlo všech 15 dobrovolníků (členů našeho středoškolského klubu Asociace středoškolských klubů České republiky), v rámci schůzky byla projednána aktuálnost a důležitost akce a především bezpečnost žáků.  Z celkového počtu 15 dobrovolníků bylo hned 8 žáků z prvních ročníků, a tedy se této akce zúčastnili poprvé.

Ve středu 16.5 v osm ráno již všichni vyrazili do 22. ročníku charitativní akce. Prodej žlutého kvítku měsíčku lékařského se prodával dobře, kromě sedmi poškozených kytiček naši žáci prodali
vše – 743 kytiček! Je to také velká zásluha organizátorů, jak od organizace a propagace akce, tak vybavení dobrovolníků krásnými žlutými triky s logem akce (které zůstanou žákům na památku), plnými mocemi a spoustou propagačního materiálu.

Děkujeme zaměstnancům školy, kteří zakoupením kytiček přispěli.

Největší dík však patří našim dobrovolníkům, kteří vzorně reprezentovali naší školu.
Výsledek vybrané částky budeme vědět později, kdy taky naše škola obdrží děkovný certifikát od Ligy proti rakovině.

Žákům se akce taky líbila a příští rok se zapojíme zase.

 

Lukostřelecký turnaj klubu Asociace středoškolských klubů České republiky 

Dnes ve středu 2.5.2018 uspořádal náš klub otevřený turnaj pro občany Bosonoh a žáky ubytované na domově mládeže. Turnaje se zúčastnili 3 občané a 5 žáků. Ředitelem závodu byl Ing. Milan Široký, který nejprve provedl školení bezpečnosti a odbornou instruktáž, potom zahájil turnaj. Po zkušebních střelách začal závod. Střílelo se na dvě kola po 10 šípech a 4 nejlepší lukostřelci postoupili do finále.

Na čtvrtém místě se umístil Jaroslav Surý, 3. místo získal Jaroslav Bečka, druhé místo obsadila jediná žena turnaje paní Jitka Nováková a vítězem se stal Erik Novák. Všichni obdrželi diplomy a drobné odměny. Celou akci dokumentovala Milena Koktová, catering připravila vychovatelka Radmila Ševčíková, takže celou dobu turnaje bylo připraveno studené pití a horká káva s mlékem a malou sladkostí. Vychovatelka Iva Mlaskačová měla na starosti malou školku, z níž jedna účastnice celou akci prospala. Akce se velmi vydařila, počasí bylo báječné a vše dopadlo dobře díky pomoci našich žáků, kteří nachystali, vše potřebné pro turnaj. Velmi děkujeme za skvělou organizaci Ing. Milanu Širokému, hlavně za jeho volný čas věnovaný našim žákům.

Všichni dospělí z Bosonoh projevili zájem zúčastnit se dalších turnajů i jiných akcí pořádaných klubem ASK ČR.

Zapsala vedoucí klubu Dagmar Vachová

 

JumpPark

Dne 14.3.2018 navštívilo 16 žáků atraktivní a oblíbenou sportovní aktivitu - trampolíny v JumpParku. 

Gabiony – hrajeme si s kameny 

Od září do listopadu 2017 jsme pracovali na projektu Asociace středoškolských klubů České republiky, na který jsme získali dotaci z vnitřního grantu na mimořádnou aktivitu klubu.

Již delší dobu jsme vyhlíželi pozemek na bylinkovou zahradu, prostranství u jídelny bylo pro to jako stvořené.

Po dlouhých přípravách, objednávkách, nákupech a plánech jsme se pustili do realizace. Ve dnech 27. a 28. listopadu 2017 jsme dokončovali nejdůležitější část projektu, zpevnění pozemku, usazení gabionů a naplnění pískovcovými oblázky.

Vzhledem k pokročilé roční době jsme vše nestihli dokončit, proto v jarních měsících na projektu budeme dále pracovat: doplníme gabiony dalšími oblázky, vysteleme je geotextillí a naplníme zeminou. Na závěr zasázíme bylinky.

Na slavnostní otevření pozveme i děti z MŠ Brno Bosonohy, aby spolu s rodiči si naplnili vlastní gabion a také ho osázeli bylinkami.

Poděkování účastníkům projektu:

Petr Karola, Adam Sobek, Artur Duhanský, Kristián Sobola, Tomáš Bernatík, Marek Šupa – pracant roku, Barbora Kubičíková, Michal Křivánek, Milena Koktová, Stanislav Cibulka a Jiří Moravanský

Panenky z kukuřičného šustí

V rámci projektu Klubu Asociace středoškolských klubů ČR při SŠP v Brně na Jílové jsme se mohli seznámit s tradicí výroby panenek z kukuřičného šustí.

Výroba figurek byla dříve spíše okrajovou záležitostí – byly to hlavně hračky pro děti.

A tak jsme si celé odpoledne hráli i my. Šustí se nejprve namočí do teplé vody.

Výroba panenky začíná hlavičkou, tvoří ji kulička vaty omotaná nití, následují ruce, tělíčko a sukénka. Nesmíme zapomenout na vlásky.

 

Vánoční výtvarná dílna

Ve spolupráci s Klubem Asociace středoškolských klubů ČR při SŠP Brno – Jílová jsme se pustili do výroby netradičního svícnu.

Potřebovali jsme velkou zavařovací láhev, rýžový papír, lepidlo na dekupáž, ubrousky se zimní a vánoční tématikou, strukturovaný sníh, štětec, nůžky, svíčky nebo světelný řetěz. Pod rukama našich ubytovaných vznikaly nádherné svícny, kterými si mohou vyzdobit svoje pokoje.

Projekt Lukostřelba

Ústředí Asociace středoškolských klubů České republiky nám poskytlo dotaci z projektu Jihomoravského kraje - Pozitivní adrenalin.

Náš klub si vybral téma Lukostřelba. Nejprve si členové klubu vyzkoušeli lukostřelbu pod vedením zkušeného instruktora Ing. Milana Širokého, který zároveň zapůjčil veškeré vybavení. Všichni účastníci odpoledne se do lukostřelby zamilovali a to byl jen krůček k projektu.

Od září do listopadu se vybíral vhodný pozemek, plánoval se nákup vybavení pro kroužek, psal se projekt a pak započala realizace: úprava vybraného pozemku, příprava uchycení záchytné sítě, vybudování základů pro přístřešek. Dále se připravil otevřený turnaj v lukostřelbě, kterého se můžete zúčastnit i vy.

 

LUKOSTŘELECKÝ TURNAJ

Srdečně Vás zveme na lukostřelecký turnaj

pro začátečníky, kterým zahájíme náš Lukostřelecký koutek.

Kdy: 14. 11. 2017 v 16:00 hodin

Kde: v areálu SŠSŘ Bosonohy

Co s sebou: sportovnější oblečení, lukostřelecké vybavení-pokud nebudete mít vlastní, rádi Vám zapůjčíme (záloha 200Kč) a samozřejmě dobrou náladu

Přihlašovat se můžete do 12. 11. 2017 na telefonním čísle: 797 702 003

POZOR! Počet účastníků je omezen na 20 lidí!

 

 

HALLOWEENSKÉ DÝNĚ

Vyřezávání dýní je volnočasová aktivita pro každého. Nepotřebujete nic víc než nůž na vyřezání, lžíci na dlabání dužiny, černý fix na předkreslení motivu, popřípadě šablonu. A hlavně fantazii.

Této akce se zúčastnili naši ubytovaní: Milena Koktová, Marie Struhárová, Vasyl Hasynets, Michal Filipín, Petr Nevěčný, František Pelc, Marek Glaser, Jiří Moravanský, Artur Duhanský, Stanislav Cibulka, 

Přizvali jsme taky ubytované ze SŠ polytechnické Brno na Jílové: Miroslav Škvařil, Filip Takáč, Filip Michal, Martin Šupa, Vladimír Drábek a zapojila se i vedoucí vychovatelka Mgr. Lenka Pokorná

VÝSTAVA HALLOWEENSKÝCH DÝNÍ v jídelně a SOUTĚŽ O NEJ DÝNI

Každá dýně dostala svoje soutěžní číslo, na připravené hlasovací lístky mohli zájemci napsat číslo vybrané dýně.

Zaměstnanci, ubytovaní a žáci školy rozhodli o tom, která dýně je ta nej.

Účastníci soutěže budou odměněni na vánočním večírku.

Nejlepší tři dýně:

 

Konec školního roku 2016/2017

Zábava v MŠ

V pátek 2. 6. 2017 se vypravilo deset žáků z domova mládeže na Lesnou, pořádat dětský den pro 75 dětí z Mateřské školky Šrámkova 14.

Celou akci připravily paní vychovatelka Ševčíková a Vachová, které vymyslely program a zajistily ve spolupráci s ředitelkou MŠ paní Brezovskou a paní učitelkou Pokornou, všechny potřeby pro akci - od značení stanovišť, kartiček pro děti, sportovních a hracích pomůcek až po drobné odměny pro všechny děti

Po příjezdu na Lesnou jsme chystali stanoviště a různé pomůcky a před desátou hodinou to vypuklo.

Naši žáci se dětem věnovali na příslušných stanovištích, kde jim radili nebo ukazovali, co mají dělat.

Naši dobrovolníci:
Vojtěch Lepka, Marek Klusák, Denis Kunc, Marie Struhárová, Tomáš Žižlavský, Milena Koktová, Vojtěch Fajkus, Lubomír Teplý a Markéta Němcová z hotelové školy.

Valná hromada ASK ČR

Valná hromada Asociace středoškolských klubů České republiky

Ve dnech 11. a 12. května se naše škola stala hostitelem Valné hromady ASK ČR.

Ve čtvrtek 11.5.2017 přijeli zájemci o ubytování a posezení v restauraci U Čoupků.

Nejprve se hosté ubytovali na domově mládeže, poté absolvovali prohlídku areálu školy a chloubu Živou zahradu, ze které byli opravdu nadšeni a která se stala večerním tématem.

Při neformálním zasedání se probíraly problémy klubů, hlavně letošní zpožděné dotace z MŠMT.

V pátek 12.5.2017 od rána zasedala Valná hromada v prostorách Regionálního vzdělávacího centra pro stavebnictví JmK.

Jednání ještě pokračovala školením o hospodaření klubů podle nových předpisů a prohlídkou RVC JmK, kde se nám všichni zaměstnanci věnovali a podávali zájemcům informace.

Hodně vedoucích klubů si vzalo navštívenky, aby si mohli domluvit další návštěvu nebo spolupráci.

Všem se u nás líbilo, děkuji za milé přijetí, poděkování patří vedení školy, že nám tuto akci zde umožnila realizovat a za úžasný catering a těší se na další setkání.

Další informace o ASK ČR: www.askcr.cz

 

JumpPark

Na konci listopadu se paní vychovatelka Ševčíková vypravila s 20 ubytovanými žáky na velmi zajímavou atrakci - JumpPark. Hala plná trampolín se ukázala jako ideální možnost pro vybití veškeré energie, a tak si naši žáci zaskákali co to šlo...

Projekt ŽIVÁ ZAHRADA

Je podpořen z programu Mládež kraji- Jihomoravský kraj, který realizuje Jihomoravská rada dětí a mládeže za finanční podpory MŠMT a Jihomoravského kraje.

Ta myšlenka, jak zlepšit okolí našeho domova mládeže, kde trávíme během školního roku mnoho času, tady byla od začátku. A proto když se naskytla možnost žádosti o dotaci, téma projektu bylo jasné.  Utvořili jsme tým „sedmi statečných“  -   Patrik  Brož, Jaroslav Bečka, Bohuslava Plachá, Veronika Bačovská, Jan Dokulil, Matěj Just a vychovatelka Iva Mlaskačová.

Pracovat na realizaci projektu se začalo ihned po schválení dotace. V červnu jsme si vyzkoušeli, jak vyrobit ptačí pítko ve tvaru listu.  Během července a srpna jsme byli ve spojení přes sociální síť a domlouvali si úkoly. Jen co jsme se po prázdninách v září rozkoukali, začalo se opět pracovat na projektu. Nejprve jsme si rozplánovali nákupy nářadí, pomůcek, materiálu na zhotovení schodů, dřeva na krmítka, domečky pro živočichy a tak podobně. Na některé nákupy jsme se vydali společně - držíme se hesla „ Víc hlav víc ví“. 

Udělali jsme další 3 ptačí pítka z betonu.

Nejtěžší práce byla na realizaci kamenných schodů ve stráni, která byla zarostlá stromy, nacházeli jsme také mnoho stavební suti, železa a jiných „pokladů“. Vymýtili jsme náletové dřeviny, vyčistili celý pozemek, kde jsme úpravy realizovali a chceme pokračovat i v budoucnu.

Na pomoc jsme přizvali 13. a 14. 10. 2016 v rámci dobrovolnického „Projektu 72 hodin“ 15 dobrovolníků, s nadšením se přidali naši kluci zedníci a pan učitel odborného výcviku Vladimír Pazour na nás dohlížel po technické stránce. Také za námi přišlo 14. 10. 2016  20 děti z MŠ v Bosonohách, společně jsme našli místo pro ptačí pítka. Děti je obložily připravenými oblázky.

Během měsíce října jsme se věnovali výsadbám okrasných keřů a péčí o ně-zálivka je v tomto období velmi důležitá.

Jako poslední jsme se pustili do vyrábění věcí ze dřeva. Udělali jsme 3 domečky pro hmyz, 10 ptačích budek, 2 domečky pro ježky, 3 ptačí krmítka, 2 držáky na arašídové máslo pro sýkorky, zábradlí ke kamenným schodům a 4 lavičky, 3 odpadkové koše. Na těchto výrobcích pracovalo 15 dobrovolníků od 1. 11. 2016 do 10. 11. 2016.

Posledním krokem bylo rozmístění krmítek, budek a laviček, vyplnění domečků pro hmyz klacíky, šiškami a ostatním přírodním materiálem. Domečky pro ježky jsme zahrabali do listí.

Naše práce ale nekončí, během zimy budeme pravidelně krmit ptactvo nakoupenými semeny slunečnice, burskými oříšky, burákovým máslem a zrním.   

Pokud bude potřeba, budeme provádět zálivku rostlin během zimy.

Na jaře plánujeme pokračovat v dalším zvelebování ŽIVÉ ZAHRADY.   

Plánované cíle se nám podařilo zrealizovat tak, jak jsme si představovali. Vyrobili jsme vše, co jsme chtěli. U schodů jsme museli řešit problémy ohledně bezpečnosti, dodatečně jsme museli instalovat zábradlí, se kterým se původně nepočítalo. A také výstražnou ceduli, že vstup na schody je na vlastní nebezpečí.

Místo na lavičky jsme museli posunout z důvodu blízkosti trafostanice, abychom splnili požadavky ochranného pásma.

Na organizaci projektu se podílelo 10 lidí. Dalších 30 mladých lidí přiložilo ruce k dílu. Někteří pracovali na projektu celou dobu realizace, někteří se zapojili do jednotlivých úkolů. Přišlo se na nás podívat 20 dětí z MŠ v Bosonohách se svými učitelkami.

Projekt ŽIVÁ ZAHRADA byl realizován v areálu SŠSŘ Brno- Bosonohy, příspěvková organizace, Pražská 38b, 642 00 Brno 

Uspávání přírody

V rámci spolupráce s Mateřskou školkou Brno – Bosonohy jsme se v úterý 1. listopadu 2016 zúčastnili akce „Uspávání přírody“.

Paní vychovatelka Ševčíková, která je patronkou spolupráce, se vypravila s našimi ubytovanými žáky na akci. Za domov mládeže se účastnili Jaroslav Bečka, Radim Matyščák, Milena Koktová, Marie Struhárová, Lucie Fridrichová, Petr Nevěčný, Markéta Němcová a Barbora Bečáková.

Sraz byl v 17.00 hodin na Bosonožském náměstí, odtud šel průvod převážně rodičů a dětí předškolního věku do Mateřské školy Konopiska 6.

V areálu školky byly kolem mohutného stromu udělané pelíšky pro zvířátka a broučky. Kolem se rozestoupil rodiče s dětmi, paní učitelky z mateřské školky a jejich předškoláci zpívali a odříkávali říkanky. Potom velkým klíčem na kmeni stromu uzamkli a tím uspali přírodu, kterou budou probouzet na jaře. Za odměnu dostali všichni účastníci akce nazdobený perníček a čaj.

Akce se vydařila a tímto bychom chtěli poděkovat zástupkyni ředitele mateřské školky paní Zdeňce Bendové za pozvání a těšíme se na další spolupráci.

Návštěva Senátu České republiky a prohlídka historické Prahy

Datum konání: 26. 9. 2016

Místo konání: Praha, Senát, historická Praha

Pedagogický dozor: Dagmar Vachová, vychovatelka DM

Náklady: Hrazeno klubem ASK ČR

http://soubosonohy.cz/fotogalerie-ubytovani-2016

V pondělí 26. 9. 2016 se deset vybraných žáků z Domova mládeže SŠSŘ Brno - Bosonohy účastnilo akce do Prahy, kam nás na návštěvu Senátu PČR pozval náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek. Do Prahy nás odvážel mikrobus a autobus firmy Bububus, protože bylo 70 účastníků - účastnili se členové krajského parlamentu z Ivančic, Hodonína, Jílové a my. Jel i starosta města Ivančic.

Cesta do Prahy po dálnici trvala 4 hodiny – z důvodu oprav a kolon. Pak jsme již byli v Praze a ve Valdštejnském paláci, kde nás průvodkyně (po velmi důkladné prohlídce všech osob – jako na letišti) provedla významnými sály a vyprávěla historii Senátu i budov, zejména jsme byli nadšeni Valdštejnskou jízdárnou. Pak jsme se již vydali tramvají na Pražský hrad, tam nás zaskočila další osobní prohlídka všech návštěvníků – bezpečnostní složky jsou zde na vynikající úrovni. Po prohlídce jsme si prohlédli hradní stráž, prošli jsme nádvořím, viděli chrám Svatého Víta, přes Nerudovu ulici jsme dorazili na Staroměstské náměstí, mrkli na Pražský orloj, prošli se s davy přes Karlův most, hodina na občerstvení a pak pěšky až na Václavské náměstí, kde jsme měli v 16.00 všichni sraz pod koněm Svatého Václava, společná fotka na památku na krásný den v Praze a zase pěšky na nádraží, kde nás vyzvedl autobus a odvezl zpět do Brna, naštěstí zpáteční cesta utekla rychle, možná proto, že většina ji prospala.

Vybraní žáci, kteří se této akce zúčastnili:

1. Denis Kunc MPZ-1 2. Jaroslav Bečka TESAŘ 2 3. Marek Klusák SM-1 4. Patrik Maštalíř SM-3 5. Radim Matyščák SM 2 6. Lukáš Večeřa SP – nást. 7. Marek Večerka SP – nást. 8. Ondřej Košík INST. 3 9. Jiří Hejtmánek SP – nást. 10. Radek Nádeníček SM-3

Zapsali: Jaroslav Bečka T2, Ondřej Košík I3

 

Navštívili jsme Krajský úřad

Členové Domovní rady (Jaroslav Bečka, Patrik Brož, Milena Koktová, Marie Struhárová) se zúčastnili setkání členů parlamentu s náměstkem hejtmana Ing. Juránkem. Sledovali tak diskuzi na téma fungování kraje, princip činnosti náměstka hejtmana a plno dalších témat, které se týkají chodu úřadu Jihomoravského kraje.

http://soubosonohy.cz/fotogalerie-ubytovani 

Tisková zpráva

Konec školního roku 2015/2016

Živá zahrada

Iniciativa mládeže je projekt, v němž se mladí lidé aktivně a přímo účastní činností, které si sami navrhnou a které jim umožňují rozvíjet jejich iniciativu a tvořivost. Projekt iniciují, vytvoří a zrealizují sami mladí lidé. Projekty iniciativ mládeže pomáhají rozvíjet osobnost mladých lidí a přináší změnu a prospěch veřejnosti (zejména v okolí, kde mladí lidé žijí).

Ubytovaní žáci (Patrik Brož, Jaroslav Bečka, Bohuslava Plachá, Veronika Bačovská, Jan Dokulil a Matěj Just) pracovali během června na projektu ŽIVÁ ZAHRADA.

Tento projekt úspěšně obhájili, nyní je čeká realizace projektu. Mají za sebou první krůčky… Začali výrobou ptačího napajedla.

 

20. ročník celonárodní veřejné sbírky – Český den proti rakovině

Ve středu 11.5.2016 se 15 dobrovolníků z Domova mládeže při Střední škole stavebních řemesel Brno – Bosonohy, příspěvková organizace zapojilo do celonárodní sbírky Český den proti rakovině. V osm hodin se konala již druhá schůzka k akci, 13 kluků a dvě děvčata převzali prodejní kytičky, osvědčení k prodeji, informační letáky, pokladní vaky a všichni se oblékli do krásných žlutých triček s logem akce. Dle předem domluveného harmonogramu se dvojice rozmístily na strategická místa v Bosonohách, Starém Lískovci a Bohunicích. Dvojice Miroslav Konopáč a Ondřej Červenka byli nejúspěšnější prodejci, kteří kytičky prodali již v 9.50. Poslední kytičky se vyprodaly v 14.10. Takže se prodalo všech 600 kytiček, velkou zásluhu na tom mají organizátoři akce, protože vybavují dobrovolníky krásným označením akce a hodně pomáhá i informovanost veřejnosti o akci v celé republice. Velký dík patří paní vychovatelce Radmile Ševčíkové, jejíž žáci se akce se zúčastnili, za její podporu a pomoc při akci.

Naši dobrovolníci:

Bohuslava Plachá a Veronika Bačovská, Ondřej Červenka, Miroslav Konopáč, Jakub Petrů, Radek Rosenberg, Petr Valášek, Radim Matyščák, Vojtěch Lepka , Vojtěch Smejkal, Antonín Střítecký, Patrik Brož, David Fojtík, Vojtěch Bošiak a Radek Čibera.

A co kluci na akci?

Příští rok do toho půjdeme zase, troufneme si prodat víc kytiček, lidi byli milí a vstřícní, někteří dali víc než 20 korun, někteří nás podpořili i stokorunou!

A kdo to nestihl, může akci podpořit koupí e-kytičky – DMS ve tvaru DMS KVET na číslo 87777, cena jedné DMS je 30.- Kč, přispět můžete také na sbírkový účet č. 6500065/0300.

Strukturovaný dialog s mládeží

Ve středu 20.dubna 2016 jsme se zúčastnili Strukturovaného dialogu, který se konal v zasedací místnosti budovy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky v Karmelitské ulici v Praze. Za Střední školu stavebních řemesel v Brně Bosonohách se účastnil předseda Domovní rady na Domově mládeže Jaroslav Bečka, ze třídy Tesař 1. ročník a členka domovní rady Milena Koktová , která studuje prvním rokem obor umělecký truhlář řezbář. Jako pedagogický doprovod je la vychovatelka Dagmar Vachová.

Takové akce jsme se účastnili poprvé a bylo to pro nás velmi náročné, zaznělo tam mnoho informací a podnětů. Z akce jsme si přivezli spoustu poznatků a nových zkušeností, hlavně hodně materiálů a nový pohled na dění ve školství, dobrovolnictví a činnost neziskovek. Také jsme poznali spoustu nových lidí. Byla to velmi cenná zkušenost. Jaroslav Bečka nafotil z akce spoustu fotografií, které si můžete prohlédnout na stránkách školy a FB domova mládeže. Milena Koktová a Jaroslav Bečka  

Ukliďme svět, ukliďme Česko, UKLIĎME BOSONOHY!

I naši žáci ubytovaní na DM se zapojili do celosvětové akce, které pomáhá udržovat životní prostředí. Po domluvě s paní místostarostkou Danielou Kalnou jsme uspořádali úklid nejen kolem areálu školy. K našemu dobrovolnickému konání se připojili i skvělí dobrovolní hasiči pod vedením paní Mirky Marečkové. Doufáme, že naše společné úsilí pomohlo Bosonohám, ale především občanům této městské části.

Zapojili se: Petr Nevěčný, Milena Koktová, Vojtěch Lepka, Ondřej Košík, David Machala, Patrik Brož, Vlastimil Šutera, Jiří Hejtmánek, Tomáš Zvoníček, Lukáš Večeřa, Dominik Tuša, Zbyněk Lucký a Dominik Lípa. 

Z vychovatelů byli přítomni: Dagmar Vachová, Alena Šikulová, Iva Mlaskačová a Roman Komínek

Velké poděkování patří paní Marečkové s SDH Bosonohy! 

 

Poslech vážné hudby

Na duben byla naplánovaná kulturní vložka do našeho plánu akcí. Dne 12.4. jsme navštívili společenský sál radnice Brno-střed, kde se konala zkrácená verze známé opery Prodaná nevěsta v podání posluchačů brněnské JAMU.

 

První pololetí na DM

Kdo chce, tak se nenudí aneb zapoj se do všech akcí Domova mládeže!

Domovní rada

Předseda: Jaroslav Bečka

Za sekci 1.A: Vojtěch Lepka, Jan Dokulil, Milena Koktová, Veronika Bačovská,

Za sekci 2.A: Ondřej Košík, Jiří Hetmánek, Lukáš Večeřa, Marek Večerka,

Za sekci 3.A: Jakub Burian, Petr Nevěčný  

Medailonky všech členů domovní rady můžete vidět zde

 

Setkání k zahraničním aktivitám ASK ČR Český Těšín/ Cieszyn, 13. – 15. ledna 2016  

Žáci Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy se zúčastnili 2. etapy školení k zahraničním aktivitám z projektu Erasmus, které se konala od 13. do 15. ledna 2016 v Českém Těšíně.

Za náš klub se účastnili Patrik Brož a Martin Svoboda (INST. 2), David Machala a Filip Ondra (STR. 3).

Program setkání:

Středa 13. ledna 2016

20:00 – 22:00 Neformální setkání v čajovně, spalo se ve spacácích na zemi…

Čtvrtek 14. ledna 2016

8:30 zahájení setkání a představení účastníků a lektorů v prostorách Kulturního a vzdělávacího centra Zelená 3, Český Těšín, 1. patro.

8:30 – 12:00 – první blok

12:00 oběd

13:00 – 14:30 – druhý blok

14:30 přestávka, občerstvení

15:00 – 18:00 - třetí blok

18:00 večeře

20:00 představení projektu EVS (Evropská dobrovolná služba) přímo dobrovolníky působícími v DDM Český Těšín a následná neformální diskuze

22:00 konec čtvrtečního programu

Pátek 15. ledna 2016

7:30 snídaně

8:00 – 12:00 čtvrtý blok informací

13:00 ukončení informačního bloku a odjezd

Práce na projektu zdárně pokračuje, všichni účastníci projektu se zdokonalují v mnoha směrech, mají nové zážitky, poznali nové kamarády jak z celé České republiky, tak zahraniční dobrovolníky evropské služby. A jestli náš projekt uspěje, budeme vědět v květnu 2016. Do té doby se však stále jen učíme, jak pracovat na projektech.

 

PAINTABALL

V úterý 10.11.2015 se konala první akce klubu ASK ČR. 25 kluků z domova mládeže se vypravilo do paintballové haly na Benešově ulici. V dnešní době je stále těžší přimět mládež k aktivnímu pohybu proto se žákům nabídla možnost seznámit se s tímto moderním dynamicky rozvíjejícím se sportem. Tento sport podporuje soudržnost a komunikaci mezi hráči a tím dochází ke stmelování kolektivu. Před hraním proběhlo školení (to začíná 15 minut před samotnou akcí a je zdarma). Následuje základní výuka techniky střelby a pohybu. Hlavním programem jsou scénářové hry: Capture the base, VIP, Sniper School, Capture the Flag, Pevnost, Stalingrad, The Duel atd. Systém hraní: 6-12 osob - dva týmy, 13-18 osob - tři týmy,19-24 osob - čtyři týmy. Výsledky jsou průběžně zapisovány a vyhodnocovány, na konci je vyhlášeno pořadí, fair play tým a best player. Celou akci řídila Nikola Janoušková, která je vedoucí jediného čistě ženského týmu v České republice. Info O týmu: DAMAGE LADIES je sportovní paintballový team působící na paintballové scéně od roku 2013. Účastníci CXS Akce se vydařila, dvě hodiny hry uběhly a kromě pár modráků to i všichni přežili.

Jihomoravský kraj Aktivní projekty